Beställ online från Dentalservice Göteborg

Ny kund

Kom igång

Registrera ditt företag för att bli godkänd som internetkund.

Till registreringen

Om Svensk Dentalservice Göteborg

Vi har mångårig och ovärderlig erfarenhet av service, reparation och försäljning av dentalutrustningar. Genom åren har vi successivt och mycket noggrant valt våra leverantörer som vi vet håller för dagens och morgondagens krav och behov gällande såväl funktion som ergonomi, design och driftsäkerhet.

Vi är generalagenter för Bambach, Cefla, Euronda, Heka Dental, Instrumentarium samt återförsäljare för Alpro, Bien Air, Climo, Faro, Melag, NSK med flera. Vi erbjuder belysningar, förbrukningsprodukter, inredning, vinkelstycken, röntgen, stolar och units.

Svensk Dentalservice Göteborg

Vi utför service och reparationer

Vi utför bland annat reparationer, förebyggande service, valideringar och besiktningar. Kontakta oss om du vill veta om vi utför service på din utrustning. Vi gör bland annat:

  • Valideringar av autoklaver.
  • Reparationer och servning av din utrustning.
  • Reparationer och servning på vinkelstycken och motorer.
  • Årlig strålskyddsbesiktning på både intraorala och panorama röntgenapparater enligt SSMs föreskrifter.

Kontakt

Adress Göteborg Dentalservice
Box 24017
400 22 Göteborg
Besöksadress: Fridkullagatan 29
email goteborg@dentalservice.se
phone Telefon: 031 – 81 30 60
Fax: 031 – 81 18 00
Jim Andersen

Jim Andersen

Service / Försäljning

Telefon: 0735 – 18 12 28
jim@dentalservice.se

Anders Bertilsson

Anders Bertilsson

Service / Försäljning

Telefon: 0761 – 40 24 21
anders.b@dentalservice.se

Birgitta Ellsén

Birgitta Ellsén

Ekonomi / Admin.

birgitta@dentalservice.se

Magnus Garton

Magnus Garton

Röntgen / IT

Telefon: 0703 – 68 87 75
magnus@dentalservice.se

Thomas Glansén

Thomas Glansén

Service / Försäljning

Telefon: 0705 – 20 40 16
thomas.g@dentalservice.se

Leif Honkavaara

Leif Honkavaara

Service / Försäljning

Telefon: 0705 – 27 52 55
leif@dentalservice.se

Håkan Johansson

Håkan Johansson

Service / Försäljning

Telefon: 0703 – 20 05 78
hakan.j@dentalservice.se

Joachim Johansson

Joachim Johansson

Service / Försäljning

Telefon: 0703 – 20 05 03
joachim@dentalservice.se

Bengt Joviken

Bengt Joviken

Service / Försäljning

Telefon: 0703 – 200 502
bengt@dentalservice.se

Mikael Larsson

Mikael Larsson

Service / Försäljning

Telefon: 0761 – 40 24 20
mikael.l@dentalservice.se

Freddy Winberg

Freddy Winberg

Service / Försäljning

Telefon: 0703 – 20 15 82
freddy@dentalservice.se